Produkcja tekstyliów to złożony proces, który na każdym etapie wymaga odpowiedniego przygotowania materiału. Wykorzystywanie nowoczesnych maszyn pozwala na znaczne przyspieszenie poszczególnych procesów. Lagowarki i katery to podstawowe urządzenia, dzięki którym nawet niewielkie szwalnie mogą osiągać satysfakcjonujące rezultaty w kwestii wydajności, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.
Czym jest lagowanie materiału?
Lagowaniem nazywamy warstwowe układanie materiału na stole krojczym. Z tak przygotowanej tkaniny wykroje powstają o wiele szybciej – w tym samym momencie można ich tworzyć kilka lub kilkadziesiąt, zamiast wielokrotnie umieszczać szablon na pojedynczej warstwie i ciąć. Proces ten może wydawać się prosty, to jednak tylko pozory. Aby gotowe elementy posiadały odpowiednią jakość wszystkie warstwy materiału muszą być tej samej długości, odpowiednio naprężone i ułożone względem siebie. Osiągnięcie tego efektu ręcznymi metodami może okazać się trudniejsze i dużo bardziej czasochłonne. Lagowarki nie tylko przyspieszają cały proces, ale również pozwalają zminimalizować ryzyko błędu, ponieważ dobrze radzą sobie z każdym rodzajem tkanin, nawet ciężkimi lub elastycznymi.
Do czego stosuje się kater?
Kiedy już materiał jest odpowiednio przygotowany, można przystąpić do tworzenia wykrojów. Zastosowanie do tego celu automatycznego katera jest olbrzymim ułatwieniem, przede wszystkim ze względu na precyzję całego procesu. Ostrze porusza się płynnie i nie pozostawia poszarpanych brzegów, dzięki czemu wszystkie wycinane elementy są identyczne i praktycznie gotowe do zszywania. Skomplikowane kształty oraz otwory, które mogłyby być problematyczne w pracy ręcznej, dla krojowni nie stanowią najmniejszej przeszkody. Maszyna znacznie ogranicza również straty materiału – szablony mogą być umieszczone w minimalnym odstępie obok siebie, dzięki czemu można ich zmieścić więcej na wycinanym układzie kroju.
Jednoczesne zastosowanie automatycznej lagowarki i katera sprawia, że tworzenie wykrojów jest procesem o wiele szybszym i wymagającym mniej pracy ludzkiej – ogranicza się ona jedynie do nadzoru urządzenia.