Krojenie tkanin

Czy chcesz dowiedzieć się, jak profesjonalnie kroić tkaniny? Lub jak prawidłowo przygotować materiał do rozkroju i z jakich narzędzi skorzystać, aby proces ten przebiegał efektywnie? A może zastanawiasz się, czy istnieje różnica między krojeniem tkanin w domowej pracowni a krojeniem w profesjonalnej krojowni?
Krojenie tkanin to sztuka, która wymaga precyzji, cierpliwości i odpowiednich narzędzi. Niezależnie od tego, czy jesteś hobbystą, czy prowadzisz zakład krawiecki, musisz znać podstawowe zasady krojenia tkanin, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Przygotowanie tkaniny do rozkroju

Pierwszym krokiem w procesie rozkroju jest odpowiednie przygotowanie materiału. Tkaniny z naturalnych włókien takie jak bawełna, len czy wiskoza mają tendencję do kurczenia się w praniu, dlatego dobrze jest je zdekatyzować. W domowych warunkach można zrobić to, piorąc i prasując materiał przed wykrojeniem elementów. Zakłady krawieckie radzą sobie z tą kwestią, na przykład zlecając dekatyzację belek tkanin firmie zewnętrznej.

Wykorzystanie szablonów

Kolejnym etapem jest rozłożenie szablonów. Na rynku dostępne są obecnie gotowe szablony krawieckie, które wystarczy wyciąć bądź przerysować w odpowiednim rozmiarze. Można też zdecydować się na własnoręczne rozliczenie i rozrysowanie elementów, jednak nie jest to najprostsze zadanie. Za to w zakładach krawieckich obecnie najczęściej szablony przygotowuje się przy pomocy profesjonalnego oprogramowania. Pozwala ono nie tylko na szybkie tworzenie i modyfikowanie elementów, ale też na ich stopniowanie.

Ułożenie szablonów i krojenie – techniki i narzędzia

Przed rozpoczęciem krojenia przygotowane szablony należy ułożyć na materiale złożonym prawa do prawej, lewa do lewej lub na rozłożonej tkaninie, zwracając uwagę na kierunek nitki prostej. Zależy to m.in. od typu tkaniny, wzoru czy efektu, jaki chcemy uzyskać. Warto zaplanować układ wykroju w taki sposób, aby zużyć jak najmniej materiału. W profesjonalnych krojowniach wykorzystuje się specjalne programy, dzięki którym możliwa jest optymalizacja zużycia materiału. Dodatkowo – w przypadku większej produkcji tkaniny laguje się (układa warstwami), co sprawia, że proces krojenia przebiega znacznie szybciej.
Do krojenia tkanin można używać różnych narzędzi. Podstawa to nożyce krawieckie czy noże krążkowe. Popularnością w małych pracowniach cieszą się też nieduże, automatyczne nożyczki. W dużych zakładach zaś podstawowym wyposażeniem krojowni są specjalistyczne cuttery.
Warto pamiętać, że rozkrój różnych rodzajów tkanin może wymagać innych technik oraz narzędzi. Na przykład, krojenie jednolitych tkanin bawełnianych wygląda zupełnie inaczej niż aksamitu lub materiału pokrytego cekinami.

Krojenie tkanin w domu i w małych pracowniach a krojenie w zakładach produkcyjnych

Ze względu na skalę działalności, krojenie tkanin w domu czy w małych pracowniach różni się od krojenia w zakładach produkcyjnych. W małych pracowniach krawiec ma zwykle bezpośredni wpływ na cały proces produkcji, od wyboru tkaniny, przez przygotowanie szablonu, po sam proces krojenia. W zakładach produkcyjnych mamy już do czynienia z automatyzacją oraz wykorzystaniem specjalistycznych maszyn – lagowarek oraz cutterów. Takie nowoczesne urządzenia umożliwiają efektywne przygotowanie materiału i krojenie wielu takich samych elementów jednocześnie.