Na czym polega lagowanie tkaniny i dzianiny?

Choć nie wszyscy mogą zdawać sobie z tego sprawę, produkcja odzieży w pracowniach krawieckich dzieli się na kilka etapów. Pierwsze prace zachodzą w krojowni, do której trafiają tkaniny oraz dzianiny. To w tym miejscu wykonuje się wiele różnych zadań, które mają przygotować materiały do szycia. Jednym z procesów, który można zaobserwować w krojowni jest lagowanie. Na czym to dokładnie polega? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu terminowi krawieckiemu.

Lagowanie tkaniny i dzianiny – co to takiego?

Pojęcie to można stosować synonimicznie ze słowem “warstwowanie”, gdyż właśnie w dużej mierze tym jest lagowanie. Jest to proces używany w terminologii krawieckiej, który polega na układaniu warstw tkanin i dzianin w stosy. Bardzo istotne na tym etapie jest to, aby miały one taką samą długość, które będą zgodne z układem szablonów. Takie układanie tkanin i dzianin w stosy ma znaczenie przede wszystkim dla usprawnienia wykroju. Bez tego procesu należałoby układać szablony osobno na każdej warstwie materiału, co zajęłoby bardzo dużo czasu.

Lagowanie ręczne

Proces ten można wykonywać zarówno ręcznie, jak i automatycznie, czyli przy pomocy lagowarek. W przypadku lagowania ręcznego pracownicy rozkładają warstwa po warstwie belkę tkaniny i dzianiny na stole krojczym. Materiały przypina się specjalnymi klamerkami do stołu, ale można także wykorzystać do tego listwy czy igły do mocowania tkanin. Jednak warstwowanie ręczne jest niezwykle czasochłonne. W dodatku niespecjalnie sprawdza się przy bardzo elastycznych dzianinach, gdyż taki materiał trudno ułożyć w równy i wysoki stos. Dlatego z pomocą przychodzą lagowarki, które same warstwują materiały.

Lagowanie automatyczne

Największym plusem lagowania automatycznego jest to, że nie zajmuje on tak dużo czasu, jak warstwowanie ręczne. Lagowarki wyposażone są m.in. w niezbędne odkrawacze, wałek lamelowy czy system łoża kołyskowego. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze, a co najważniejsze to dzięki nim można w szybki sposób ułożyć tkaniny i dzianiny w warstwy, zgodnie z układem szablonów.