Produkcja odzieży w szwalniach dzieli się na kilka etapów. Pierwszym miejscem, do którego trafiają tkaniny, jest krojownia. Przygotowuje się tam materiały do produkcji, które następnie przekazuje się do kolejnych działów pracowni szwalniczej, gdzie poddaje się je dalszym procesom składającym się na stworzenie danego ubrania. Aby początkowe prace przebiegały sprawnie, szybko oraz bezpiecznie i komfortowo dla pracowników, bardzo ważne jest zapewnienie szwalni odpowiedniego sprzętu oraz narzędzi. Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w krojowni?
Podstawowe wyposażenie krojowni
Przygotowanie tkanin do produkcji w krojowni polega na cięciu i krojeniu materiałów, aby na dalszym etapie prac przekształcić je np. w spodnie, bluzki czy płaszcze. Odpowiednie wyposażenie tego działu wpływa znacząco na dokładność oraz precyzję wykonywanych wykrojów. W tym miejscu przede wszystkim powinny znaleźć się:
- stoły krojcze z urządzeniami do lagowania,
- plotery,
- znaczniki termiczne,
- odkrawacze materiałów,
- noże tarczowe, pionowe i taśmowe,
- części do noży oraz odkrawacza.
Zautomatyzowana krojownia
Powyżej wymieniono podstawowe wyposażenie krojowni, jednak warto zwrócić uwagę na to, że praca przy użyciu automatycznego sprzętu jest łatwiejsza i praktyczniejsza, w porównaniu z krojeniem ręcznym. Takim nowoczesnym urządzeniem bez wątpienia jest kater, który działa na komputerowym systemie. Wgrywa się do niego gotowy plik z szablonem rozkroju, po czym maszyna automatycznie rozkraja warstwy materiału. Kater przynosi wiele korzyści. Sprawia, że wykrojona tkanina jest odpowiednio przycięta, a jej brzegi są starannie wykończone. Ponadto minimalizuje straty materiału, znacząco pozwala zaoszczędzić czas, a także zwiększa wydajność pracy.
Co powinno znaleźć się w krojowni?
Zapewnienie odpowiedniego wyposażenia krojowni to podstawa w każdej pracowni szwalniczej. Na tym etapie produkcji odzieży nie powinno zabraknąć podstawowych narzędzi, takich jak stoły krojcze czy noże tarczowe. To dzięki nim przygotowuje się materiały do stworzenia ubrań. Jeśli jednak chce się przyspieszyć prace, a do tego uzyskać identyczne elementy wykrojów, warto postawić na automatyczne maszyny, takie jak kater.