Automatyczna krojownia, czyli wielowarstwowy kater

Coraz więcej zakładów przemysłowych dąży do zautomatyzowania procesów zachodzących na linii produkcyjnej. Nic w tym dziwnego – dzisiejsza technologia pozwala w znacznym stopniu skrócić czas wymagany na powstanie tworzonych obiektów oraz zmniejsza liczbę pracowników potrzebnych do wykonania danych zadań. Również w branży szwalniczej personel zastępowany jest przez maszyny, z których najbardziej kluczowa jest automatyczna krojownia, czyli wielowarstwowy kater.

Nowoczesna szwalnia na nowoczesne czasy

Dawniej w szwalniach wszystkie, lub znaczną większość, z prac związanych z zamianą materiałów na ubrania wykonywały szwaczki. Każdy skrawek materiału był precyzyjnie wycinany przy użyciu ciężkich, nieporęcznych maszyn, a każdy błąd oznaczał konieczność zaczynania od początku.

Wielowarstwowy kater nowoczesnym wyposażeniem twojej szwalni

Dziś nowoczesne szwalnie korzystają z katerów (spolszczona wersja angielskiego „cutter”) wielowarstwowych, które znacznie przyspieszają proces wycinania danych kształtów z wcześniej przygotowanej płachty materiału. Ta umieszczana jest na linii produkcyjnej, na której czeka na nią rozgrzana krojownia. Dzięki wyznaczonym wcześniej na obrabianym materiale liniom wiadome jest, ile surowca będzie użyte przy produkcji koszulek, spodni czy innych artykułów odzieżowych.

Kolejnym krokiem jest wycinanie właściwe. Większość zautomatyzowanych katerów posiada dostęp do akceptowania oprogramowania CAD, więc maszyna po wprowadzeniu danych parametrów wie jak zachowywać się w danej sytuacji bez ingerencji ludzkiej. Kształty są wycinane za pomocą ostrego ostrza, a całość monitowana jest dzięki specjalnym czujnikom.

Nietrudno więc wydedukować, iż korzystanie z katera pozwala wielokrotnie zwiększyć wydajność przedsiębiorstwa. Wiąże się to również ze zmniejszeniem zużycia materiału oraz kompletnego zniwelowania potencjalnego błędu ludzkiego, który mógł pojawić się przy korzystaniu ze starodawnych metod szwalniczych. Jest to bezpieczne, proste w użyciu i wyjątkowo przydatne urządzenie, które jako inwestycja zwraca się niezwykle szybko.