Jak poprawnie serwisować maszyny szwalnicze

Każde urządzenie z czasem wymaga kompleksowego przeglądu i konserwacji, co wiąże się z jego częstym używaniem. To samo dotyczy maszyn do szycia, w końcu, aby sprzęt prawidłowo pracował, trzeba regularnie sprawdzać jego stan techniczny i w razie wykrycia jakichkolwiek usterek, wymienić uszkodzone elementy. Jak poprawnie serwisować maszyny szwalnicze?

Czyszczenie maszyn do szycia

Serwisowanie maszyn szwalniczych składa się z kilku etapów. Na początku należy wyczyścić urządzenie z wszelkich zabrudzeń, które utrudniają prawidłowe wykonywanie pracy. W tym celu serwisant zdejmuje wszystkie elementy obudowy i usuwa za pomocą sprężonego powietrza z kompresora kurz, strzępki materiałów, nici oraz igły. Ten etap serwisowania jest niezwykle istotny, gdyż tworzące się w środku urządzenia kłębki brudu obciążają silnik, który może się spalić. Ponadto zabrudzenia mogą doprowadzić do uszkodzenia ząbków transportera, złamania płytki czy blokady sprzętu.

Sprawdzenie maszyn szwalniczych

Kiedy już urządzenie zostanie wyczyszczone, serwisant może sprawdzić podzespoły, dzięki którym maszyna szwalnicza pracuje. Na tym etapie m.in. dokonuje przeglądu transportera, ocenia stan techniczny i wizualny, sprawdza wysokość igielnicy czy ustawienie chwytacza. Jeśli zauważy, że któryś z elementów urządzenia do szycia uległ uszkodzeniu, wymienia go, aby sprzęt znów mógł działać prawidłowo.

Konserwacja maszyn do szycia

Następnym etapem serwisowania maszyn do szycia jest ich konserwacja. Każdy z elementów urządzenia oraz miejsca pod jego obudową wymagają naoliwienia olejem wazelinowym. Oprócz tego serwisant smaruje także tryby sprzętu szwalniczego. Należy pamiętać o tym, aby oddawać urządzenie do smarowania nie rzadziej niż raz na 5 lat, gdyż po tym czasie smar się utlenia.

Regulacja maszyn szwalniczych i szycie testowe

Na koniec serwisowania maszyny szwalnicze poddaje się regulacji. Zanim się jednak tego dokona, należy wcześniej wymienić w urządzeniu igłę, aby mieć pewność, że ustawienia zostały przeprowadzone przy zamontowanej prostej igle. Następnie serwisant przeprowadza szycie testowe na tkaninie średniej grubości (np. bawełna), tkaninie grubej (np. jeans) oraz dzianinie.