Kater wielowarstwowy, a jednowarstwowy

Jednym z działów produkcyjnych w pracowniach krawieckich jest krojownia. To właśnie w tym miejscu powstają wykroje, w których następnie szyje się gotowe ubrania. Aby przyspieszyć oraz zwiększyć wydajność pracy, większe szwalnie coraz częściej i chętniej korzystają z katera. Sprzęt ten jest niezwykle przydatny i pomocny na początkowym etapie powstawania odzieży, gdyż dzięki niemu można uzyskać bardzo precyzyjne i identyczne elementy wykrojów, niezależnie od materiałów. W pracowniach krawieckich można spotkać się z modelem jednowarstwowym lub wielowarstwowym. Czym się między sobą różnią?

Kater jednowarstwowy

Urządzenie tego typu umożliwia automatyczny rozkrój jednej warstwy tkaniny. Może być wyposażone w laser, nóż oscylacyjny, ciągniony lub krążkowy i za pomocą któregoś z tych narzędzi kroić różnego rodzaju materiały, np. tkaniny, dzianiny czy skóry. Kater jednowarstwowy cechuje się szybkością rozkroju oraz możliwością wymiany narzędzi tnących. Ponadto nie wymaga przykrywania krojonych materiałów folią.

Kater wielowarstwowy

Dzięki temu urządzeniu można rozkroić automatycznie wiele warstw materiałów w tym samym czasie. Kater wielowarstwowy rozkroju tkaniny dokonuje głównie za pomocą pionowych noży oscylacyjnych. Doskonale sprawdzi się do niemal wszystkich rodzajów materiałów tekstylnych m.in. jeansu, żorżety czy dzianiny. Tego typu model może być wyposażony w przesuwny lub statyczny stół. Jedną z największych zalet tego urządzenia jest to, że nie ma ograniczenia długości krojonego nakładu.

Kater do cięcia materiałów – zalety

Zarówno kater jednowarstwowy, jak i wielowarstwowy służy do tego samego – do automatycznego rozkroju materiałów tekstylnych. W porównaniu z urządzeniami manualnymi potrafią w bardzo precyzyjny sposób i w krótkim czasie wykroić dużą ilość elementów, co pozytywnie wpływa na wydajność pracy. Dzięki tym maszynom do rozkroju materiałów można zmniejszyć koszty produkcji i oszczędzić czas. Ich dużą zaletą jest powtarzalność wyciętych kształtów. W dodatku doskonale radzą sobie z nawet najbardziej ciężkimi materiałami.