Ciężko sobie wyobrazić pracownie krawieckie bez odpowiedniego sprzętu, który nie tylko ułatwia codzienne obowiązki pracowników, ale również pozwala zwiększyć wydajność pracy oraz oszczędzić czas. To właśnie dzięki różnym maszynom oraz akcesoriom szwalnie są w stanie realizować nawet najbardziej skomplikowane projekty. W dodatku mogą pracować z różnorodnymi materiałami, a do tego osiągać wysoką precyzję i jakość szytych ubrań. Jakie maszyny można spotkać w szwalni?
Maszyny szwalnicze
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej szwalni są maszyny szwalnicze. Urządzenie to jest na tyle duże i rozbudowane, iż pozwala na zaawansowane prace krawieckie, które nie są możliwe ze sprzętem używanym w domach. Cechują się przede wszystkim niezwykłą precyzją, wytrzymałością i wydajnością. W dodatku działają bardzo szybko, dzięki czemu umożliwiają wykonanie różnych prac w krótkim czasie. Wśród urządzeń szwalniczych wyróżnia się m.in. owerloki, paskarki czy łączarki materiałów.
Maszyny krojcze
Niektóre tkaniny, zwłaszcza te twarde, grube oraz trudne w obróbce, wymagają precyzyjnego skrojenia, które ciężko wykonać bez specjalnego urządzenia. Dlatego szwalnie zaopatrują się w maszyny krojcze, wykorzystując je do pracy z różnymi materiałami. Zapewniają one nie tylko sprawne, ale również dokładne cięcie tkanin, co znacząco ułatwia tę pracę krawiecką.
Maszyny do prasowania
W szwalniach oprócz maszyn do szycia nie powinno zabraknąć także tych do prasowania. Profesjonalne zakłady często nie poprzestają na korzystaniu z żelazek przemysłowych, lecz wykorzystują również specjalne urządzenia prasowalnicze, które można użyć do wielu prac. Taki sprzęt stosuje się np. do zaprasowania kołnierzyków, plisy frontowej w koszulach czy daszków mankietów koszul.
Inne maszyny w szwalniach
Powyżej wymienione urządzenia są najbardziej podstawowymi elementami wyposażenia w szwalniach, jednak niejedynymi. Profesjonalne zakłady krawieckie wykorzystują o wiele więcej maszyn ułatwiających wykonywanie codziennych prac. W tego typu miejscach często można spotkać także m.in. urządzenia lagujące, podklejarki, automatyczne napownice, maszyny do uszczelniania szwów czy do cięcia lamówki.